سید احمد حسینی ماهینی
تماس با من
پروفایل من
نو سید احمد حسینی ماهینی
آرشیو وبلاگ
      زیارت رایگان حق ماست (زیارت رایگان حق ماست)
فلسفه قانون گذاری نویسنده: سید احمد حسینی ماهینی - ۱۳٩٠/۱٠/۱٩

  

اهمیت فلسفه قانون گذاری درایران  

درایران برخلاف تمام کشورها که یک قانون اساسی دارند و روند قانونی یکسان است به دلیل حملات ناجوانمردانه برخی روشنفکران قانون ایران از همه قانون ها تبعیت می کند و هرکدام با یک گرایش نوشته شده است لذا وظیفه مجلس نهم که یک مجلس فرهیخته با مدارک تحصیلی بالای فوق لیسانس خواهد بود این است که همه قوانین را بررسی و براساس فقه شیعه بازنویسی نماید

در انگلستان قانونی وجود ندارد همه قضات انگلیسی براساس رویه قضائی در گذشته عمل می کنند و در شرایط خارق العاده از ملکه انگلیس دستور می گیرند

در فرانسه که براساس نوشته های مونتسکیو قانون اساسی و حقوق اساسی تدوین شده است بعد از انقلاب 1789 مبنای حکومت جمهوریت واقع شد و معمولا روشنفکران جهان به آن استناد می کنند و هر فرانسوی در ابتدای سن بلوغ خود بجای قران یک نسخه قانون اساسی هدیه می گیرد و در یک کشور مهد دموکراسی مجبور است همان قانون را تا آخر عمر به دوش بکشد . حتی اصطلاح چپ و راست هم از طرز نشستن افراد مجلس فرانسه به سمت راست و چپ پارلمان اخذ شد .

اما در آمریکا ، روسیه ، چین و00 هم برخی ها قانون اساسی داشتند و برخی هم از نو نوشتند و برخی هم از فرانسه تقلید کردند . نوبت به قانون اساسی جمهوری اسلامی که رسید تعدادی حقوقدان آمریکائی و فرانسوی انگلیسی و... در کنار روحانیون متعهد به مکتب تشیع و برخی روحانیون گریخته از حوزه یکجا جمع شدند و ملقمه ای نوشتند البته بعدا باز نگری شد. ولی هنوز  هم نکاتی هست که برخی از قانون اساسی فرانسه نوشته شده و شاید با فقه شیعه مرتبط نباشد. اما بهرحال قانون اساسی است و تغییرات در آن ضوابط و شرایط خود را دارد.

ولی قوانین دیگر در جمهوری اسلامی مغفول مانده و برای همین امر انسجام در کارها نیست : قاچاق کالا و ارز ، بهره های بالای بانکی. فساد مالی و فرهنگی همگی خای خالی قوانین یکدست را بخوبی نشان میدهند مثلا در حالیکه برنامه پنجم توسعه نرخ بهره ها را تک رقمی اعلام می کند ولی رئیس کل بانک مرکزی از اختیارات خود استفاده می کند و بهره ها را بالا می برد و یاحتی بانکها خودشان راسا با فرمولهای مالی بهره را تا نرخ 47 درصد هم حساب می کنند!

لذا باید دراین دوره از مجلس که خوشبختانه همه از فوق لیسانس به بالا خواهند بود از حاشیه به متن خواهند پرداخت و تمام قوانین را تنقیح و یکدست خواهند نمود البته وکلای بسیجی فبلا این کارها را شروع کرده اند و امید است یکنواختی کامل قوانین از سوی مجلس نیز اقدام شود.    سید احمد حسینی ماهینی mahini2003@yahoo.com

  نظرات ()
مطالب اخیر بعد با تمهیداتی، دامهای آنان از دولت میانمار، مطالبه شود هیچ روزی مثل روز حسین نمی شود. تا دیروز وهابیون و بعثی ها نمی گذاشتند: به زیارت برویم، امنیت شغلی در ایران مثلا ظاهر شدن آنها با لباس ها . ممکن است بگویند: اینها اجناس ترک یا چینی است، سرگردانی مجدد بنی اسرائیل حالا شکم ها گنده شده، سرها بالا گرفته شده Free housing for: everyone. زمین خواری یا زمین داری؟
کلمات کلیدی وبلاگ yeni il (٢) فلسفه تاریخ نوین (۱) qlobal (۱) təhsil (۱) dünya ailə (۱) mahnı adı yalanlar (۱) dünya hərbi (۱) allah dünyada (۱) onun bütün (۱) aləmlərin (۱) işçilərin (۱) hər şey (۱) dünya lideri: (۱) konfrans (۱) xəbərlər (۱) şayiələ (۱) news imperializm (۱) news arxasında (۱) heaven üzr (۱) islamda (۱) islamda motivasiya nədir? (۱) dəyəri yaxşı! (۱) idarəetmə il (۱) öldürmək (۱) al saud (۱) oyunçu (۱) piknik (۱) güclü (۱) yeni iran (۱) fatimə zəhra (۱) موازنه جهانی (۱) elbradei (۱) نوزایی جهانی (۱) ditroyt (۱) and these 100 cities (۱) نوه بزرگ پیامبر اسلام (۱) mediom (۱) mənəviyyat rolu (۱) pul bir çuval (۱) düşmən (۱) mahmud (۱) misir hərbi öhdəliyi (۱) müharibəsi (۱) xalqlar (۱) snipers (۱) bütün açılış dəvət (۱) düşük (۱) israil (۱) کابینه جهانی ! (۱) wwwmahinnewsir (۱) زنان (۱) فاطمه (۱) عربستان (۱) ورشکستگی (۱) gaz (۱) تحریم اقتصادی (۱) nowruz (۱) energy (۱) : (۱) حجاب ستیزی (۱) bayram (۱) محمد مرسی (۱) iz şübhəli etməlidir: (۱) valideynlər (۱) bütün neft (۱) سیستم استکباری با سیستم انقلابی، فقط یک تفاوت اساس (۱) əmək bölgüsü (۱) dünyanın təhdid edən mü (۱)
دوستان من ماهین نیوز English العربي 中国的 Turley وکیل من آموزش آشپزی پرتال زیگور طراح قالب